Jak powiesić szafki na hakach?

Urządzanie pomieszczeń to bardzo ważny proces, bo od niego zależy, czy przebywanie i korzystanie z poszczególnych wnętrz będzie komfortowe i bezpieczne. Szczególnie istotne jest wieszanie szafek na hakach. Montaż musi być wykonany naprawdę dobrze, by zapewnić solidne, stabilne umieszczenie mebli. Zawsze musisz mieć pewność, że łącznik wytrzyma. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas pracy.

Dlaczego warto wieszać szafki?

Jest to najlepsza forma maksymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej i szansa zyskania dodatkowych elementów umożliwiających dyskretne przechowywanie rozmaitych przedmiotów. Świetnie sprawdza się to zarówno w kuchniach oraz pokojach prywatnych, jak i w biurach, szatniach, na korytarzach szkolnych itp.

Rezygnacja z zawieszenia szafek na hakach wbitych w ścianę to strata miejsca. Korzystanie wyłącznie z modeli stojących na podłodze sprawia, że strefa między meblem a sufitem pozostaje niezagospodarowana, czyli w pewnym sensie – jest zmarnowana. Dlatego warto dodatkowo stawiać na wiszące warianty, by stworzyć wyjątkowo praktyczne pomieszczenie.

Stwórz projekt – nie działaj pochopnie!

Największym błędem, jaki często popełniają majsterkowicze-amatorzy przy pracy, jest pochopne działanie. Zwykle polega to na rozpoczęciu działań, bez wcześniejszego przygotowania planu. W takich sytuacjach zazwyczaj szybko okazuje się, że umieszczona już na ścianie szafka musi być przesunięta, bo nie zmieszczą się pozostałe. Pośpiech jest zdecydowanie złym doradcą.

Dlatego najpierw dokładnie przemyśl, jak widzisz montaż, jak powinno wyglądać wnętrze po jego ukończeniu. Kiedy już będziesz miał wizję, dokonaj dokładnych pomiarów, szczegółowo określ, jak obszerną przestrzenią użytkową dysponujesz. Następnie sprawdź, jakie szafki możesz kupić. Chodzi o wymiary dostępnych modeli. Zastanów się, czy stawiając na gotowe wyroby, będziesz w stanie uzyskać efekt, jaki sobie wymarzyłeś. Jeśli nie, to nie załamuj się!

W firmie Budo-Ex możesz nabyć meble na zamówienie, wskazując szerokość, wysokość oraz głębokość, jaką powinny one mieć. Nie musisz zatem iść na kompromis i rezygnować ze swoich planów.

Nanieś na ścianę układ szafek

Przy montowaniu ciężkich przedmiotów na hakach ściennych najważniejsze jest ich stabilne mocowanie. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy dobrze wyznaczysz linię brzegów, a także punktów, w których umieścisz haki, żeby stworzyć bezpieczne połączenia. Na podstawie dokładnych wymiarów, narysuj na powierzchni proste kreski wskazujące obrys szafek. Pamiętaj, by użyć poziomicy. Ważna jest bowiem precyzja.

Chodzi zarówno o względy bezpieczeństwa, jak i estetyki. Jeśli popełnisz błąd, możesz powiesić meble krzywo, a to na pewno nie będzie dobrze wyglądało. Co więcej, usterki w projekcie mogą stać się przyczyną złego umieszczenia haka w otworze montażowym, co zachwieje stabilność konstrukcji.

Jeśli na ścianie są już naniesione linie, przyłóż do nich element, który zamierzasz powiesić i bardzo dokładnie zaznacz, gdzie będzie znajdowało się miejsce jego styku z wieszakiem.

Wywierć otwory i zamontuj haki

Na tym etapie musisz zamocować haki. Najczęściej w tym celu stosuje się kołki rozporowe. Wierć powoli i precyzyjnie, nie możesz dopuścić do nieplanowanego poszerzenia otworu. Chodzi o to, by kołek został dobrze zakleszczony i stworzył warunki do stabilnego, bezpiecznego umiejscowienia wieszaka, który dzięki temu nie zerwie się w pod naciskiem ciężaru. 

Ostatni etap – zawieszenie mebli

Teraz czeka Cię ostatni etap. Wystarczy założyć meble na wystające ze ściany metalowe wypustki. Najlepiej robić to w dwie osoby. W zależności od tego, jaki układ zaplanowałeś, będziesz mógł skorzystać z dwóch technik instalacji. Jeśli zamierzasz stworzyć konstrukcję w kształcie litery L lub U, zacznij od zabudowania dwóch narożników. W sytuacji, kiedy wykorzystasz tylko jedną powierzchnię, rozpocznij pracę od jednej strony i dokładaj po kolei następne szafki. Jeżeli chcesz uniknąć nieestetycznych szczelin pomiędzy nimi, pamiętaj, że możesz je dodatkowo skręcić ze sobą.

Avatar photo

About Budo-EX

Naszą specjalnością są meble metalowe, a podstawą naszej wiedzy eksperckiej jest wieloletnie doświadczenie w handlu i produkcji mebli stalowych do zastosowań specjalistycznych. Dostarczamy Państwu rozwiązania, które są trwałe, bezpieczne ergonomiczne i estetyczne. Odpowiedź na Państwa potrzeby i podążanie za stale zmieniającymi się trendami rynku jest naszą nieprzerywalną misją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.