Łatwiejsza segregacja odpadów dzięki odpowiednim pojemnikom

Prawidłowa segregacja śmieci ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję środowiska. Umożliwia bowiem odseparowanie od odpadów surowców wtórnych, które nadają się do ponownego recyclingu. Aby czynność ta nie była zbyt uciążliwa w praktyce, warto zaopatrzyć się w pojemniki do segregacji odpadów oznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W jaki sposób segregować odpady?

1 lipca 2017 roku w Polsce weszło w życie nowe rozporządzenie, które ujednoliciło zasady dotyczące segregacji śmieci. Wcześniej stosowano jedynie podział na odpady mokre oraz suche. Nowa ustawa wprowadziła aż pięć kategorii odpadów. W gospodarstwach domowych i firmach dbających o recycling powinny pojawić się wewnętrzne kosze do segregacji odpadów oznaczone następującymi kolorami:

  • niebieski – służy do składowania papieru, kartonu oraz tektury;
  • żółty – można w nim umieszczać plastikowe butelki (odkręcone i zgniecione), nakrętki, opakowania wielomateriałowe, torby, reklamówki, pojemniki z plastiku, opakowania aluminiowe itp.;
  • zielony – tutaj umieszczamy wyłącznie odpady w całości wykonane ze szkła dowolnej barwy;
  • brązowy – służy do składowania odpadów warzywnych i owocowych, skoszonej trawy, gałęzi drzew, liści itp.;
  • czarny – w tym koszu umieszczamy odpady, które nie nadają się do recyclingu.

Czym kierować się, wybierając pojemniki na odpady?

Zgodnie z zasadami recyclingu, wewnętrzne kosze na śmieci powinny być oznaczone odpowiednim kolorem, który określa rodzaj odpadów, jakie należy w nich umieszczać. Jednak kosz do segregacji odpadów powinien też spełniać wymogi jakościowe. Wówczas będziemy mogli w pełni zachować czystość w miejscu składowania śmieci. Jest to szczególnie ważne w miejscach użyteczności publicznej, w których ilość generowanych odpadów jest bardzo duża. Najlepiej w tej roli sprawdzają się pojemniki wykonane z metalowej blachy pomalowanej proszkową farbą – dostępne w ofercie Budo-EX (https://www.budo-ex.pl/meble-szkolne/pojemniki-do-segregacji-odpadow/). Kosze te są bardzo estetyczne i odporne na uszkodzenia, a dzięki samozamykającym się pokrywom nieprzyjemny zapach odpadów nie przedostaje się na zewnątrz.

Odpowiednia liczba pojemników

W zależności od zapotrzebowania oraz przestrzeni, jaką dysponujemy, możemy wybrać pojedynczy pojemnik do segregacji odpadów. Świetnie sprawdzi się również model zaopatrzony w dwa lub trzy kosze. W placówkach publicznych, czyli w miejscu ogólnodostępnym, powinien znaleźć się przynajmniej jeden kontener do składowania trzech rodzajów odpadów (https://www.budo-ex.pl/pojemniki-metalowe-segregacji-odpadow-mpo-03-r-mpo-03-k-mpo-03-rrk-mpo-03-rkk/). Z kolei w pomieszczeniach biurowych, w których produkuje się duże ilości odpadów papierowych, wystarczy pojedynczy kosz (https://www.budo-ex.pl/pojemnik-segregacji-odpadow/) oznaczony symbolem niebieskim. Również na stołówce nie może zabraknąć pojemnika na odpady. Tam najlepiej sprawdzi się model z dwoma koszami – do odpadów zmieszanych oraz materiałów plastikowych i metalowych.
Zasady recyclingu objęte są licznymi wyjątkami, dlatego wiele osób może mieć problem z wybraniem odpowiedniego kosza. Z tego powodu obok miejsca, w którym umieściliśmy pojemniki do segregacji odpadów, warto zawiesić rozpiskę szczegółowo określającą, jaki rodzaj śmieci można umieścić w koszu oznaczonym danym kolorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.