Prawidłowa segregacja śmieci ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję środowiska. Umożliwia bowiem odseparowanie od odpadów surowców wtórnych, które nadają się do ponownego recyclingu. Aby czynność ta nie była zbyt uciążliwa w praktyce, warto zaopatrzyć się w pojemniki do segregacji odpadów oznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W jaki sposób segregować odpady?

1 lipca 2017 roku w Polsce weszło w życie nowe rozporządzenie, które ujednoliciło zasady dotyczące segregacji śmieci. Wcześniej stosowano jedynie podział na odpady mokre oraz suche. Nowa ustawa wprowadziła aż pięć kategorii odpadów. W gospodarstwach domowych i firmach dbających o recycling powinny pojawić się wewnętrzne kosze do segregacji odpadów oznaczone następującymi kolorami:

  • niebieski – służy do składowania papieru, kartonu oraz tektury;
  • żółty – można w nim umieszczać plastikowe butelki (odkręcone i zgniecione), nakrętki, opakowania wielomateriałowe, torby, reklamówki, pojemniki z plastiku, opakowania aluminiowe itp.;
  • zielony – tutaj umieszczamy wyłącznie odpady w całości wykonane ze szkła dowolnej barwy;
  • brązowy – służy do składowania odpadów warzywnych i owocowych, skoszonej trawy, gałęzi drzew, liści itp.;
  • czarny – w tym koszu umieszczamy odpady, które nie nadają się do recyclingu.

Czym kierować się, wybierając pojemniki na odpady?

Zgodnie z zasadami recyclingu, wewnętrzne kosze na śmieci powinny być oznaczone odpowiednim kolorem, który określa rodzaj odpadów, jakie należy w nich umieszczać. Jednak kosz do segregacji odpadów powinien też spełniać wymogi jakościowe. Wówczas będziemy mogli w pełni zachować czystość w miejscu składowania śmieci. Jest to szczególnie ważne w miejscach użyteczności publicznej, w których ilość generowanych odpadów jest bardzo duża. Najlepiej w tej roli sprawdzają się pojemniki wykonane z metalowej blachy pomalowanej proszkową farbą – dostępne w ofercie Budo-EX (https://www.budo-ex.pl/meble-szkolne/pojemniki-do-segregacji-odpadow/). Kosze te są bardzo estetyczne i odporne na uszkodzenia, a dzięki samozamykającym się pokrywom nieprzyjemny zapach odpadów nie przedostaje się na zewnątrz.

Odpowiednia liczba pojemników

W zależności od zapotrzebowania oraz przestrzeni, jaką dysponujemy, możemy wybrać pojedynczy pojemnik do segregacji odpadów. Świetnie sprawdzi się również model zaopatrzony w dwa lub trzy kosze. W placówkach publicznych, czyli w miejscu ogólnodostępnym, powinien znaleźć się przynajmniej jeden kontener do składowania trzech rodzajów odpadów (https://www.budo-ex.pl/pojemniki-metalowe-segregacji-odpadow-mpo-03-r-mpo-03-k-mpo-03-rrk-mpo-03-rkk/). Z kolei w pomieszczeniach biurowych, w których produkuje się duże ilości odpadów papierowych, wystarczy pojedynczy kosz (https://www.budo-ex.pl/pojemnik-segregacji-odpadow/) oznaczony symbolem niebieskim. Również na stołówce nie może zabraknąć pojemnika na odpady. Tam najlepiej sprawdzi się model z dwoma koszami – do odpadów zmieszanych oraz materiałów plastikowych i metalowych.
Zasady recyclingu objęte są licznymi wyjątkami, dlatego wiele osób może mieć problem z wybraniem odpowiedniego kosza. Z tego powodu obok miejsca, w którym umieściliśmy pojemniki do segregacji odpadów, warto zawiesić rozpiskę szczegółowo określającą, jaki rodzaj śmieci można umieścić w koszu oznaczonym danym kolorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *