Zgodnie z przepisami prawa, broń palna musi być odpowiednio zabezpieczona i przechowywana w specjalnym miejscu. Jeśli posiadasz większą ilość arsenału, do jego składowania powinieneś wydzielić nawet oddzielne pomieszczenie. Jednak znacznie częściej pistolet lub karabin zamykane są w szafie czy sejfie, które znajdują się na przykład w gabinecie czy sypialni. Jakie wymagania muszą spełniać tego rodzaju schowki? Zapoznaj się z treścią artykułu i zobacz bezpieczne metody przechowywania broni.

Twarde prawo, ale…

Polskie przepisy dotyczące pozwolenia na broń oraz jej przechowywania są dosyć rygorystyczne. Oznacza to między innymi, że na posiadaczu choćby jednego pistoletu ciążą określone obowiązki i musi on zabezpieczyć go zgodnie z obowiązującym prawem. Pamiętaj więc, że:

 • przechowywana broń musi być rozładowana,
 • amunicja powinna być wyjęta z magazynków,
 • naboje nie mogą leżeć luzem na półce.

Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować odebraniem pozwolenia na broń, a w przypadku, gdy dojdzie do wypadku lub wpadnie ona w niepowołane ręce, nawet konsekwencjami karnymi.

W jaki sposób przechowywać broń?

Prawo obliguje właściciela do tego, aby skrytki, w których znajduje się broń, spełniały wymagania co najmniej klasy S1, określone przez normę PN-EN 14450. Najczęściej  do przechowywania amunicji oraz pistoletów służą więc specjalne metalowe szafy na broń – wolnostojące lub w zabudowie.

Bezpieczne szafy na broń

Oferowane przez naszą firmę szafy świetnie nadają się do przechowywania zarówno długich strzelb myśliwskich, jak i krótkich rewolwerów. Spełniają przy tym wszystkie normy oraz wymagania, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2014 r. Wykonane zostały z solidnej,  wzmocnionej blachy nierdzewnej, dzięki czemu wykazują dużą odporność na uszkodzenia oraz próby włamania.

W sprzedaży znajdują się metalowe skrytki o różnej wielkości i parametrach, a ponadto istnieje możliwość zamówienia szafy stworzonej na podstawie indywidualnych wskazówek. Nasze sejfy mogą być wyposażone w wiele praktycznych rozwiązań, w tym m.in.:

 • uchwyty na broń długą,
 • skrytki na amunicję,
 • miękkie uchwyty,
 • przestawne półki,
 • elektroniczny zamek zintegrowany z systemem alarmowym,
 • zestaw montażowy ścienny lub podłogowy,
 • czujniki antywłamaniowe.

A co z bronią kolekcjonerską?

Osobne zagadnienie stanowi przechowywanie broni kolekcjonerskiej. Ustawodawca dopuszcza zamknięcie jej w specjalnych, oszklonych gablotach, ale czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście dobre? Zabytkowe karabiny lub pistolety są najczęściej bardzo drogie, dlatego nie każdemu może się podobać przechowywanie ich na widoku – za szybą. Ponadto tego typu witryny też dużo kosztują i wymagają dodatkowych zabezpieczeń, co zniechęca do ich zakupu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie broni kolekcjonerskiej w stalowych szafach. Nasze skrytki posiadają odpowiednie, miękkie obicia oraz uchwyty zapobiegające uszkodzeniom i zarysowaniom. Bez problemu możesz więc gromadzić w nich zabytkowe egzemplarze oraz inne elementy rynsztunku.

Magazyn broni

Pamiętaj również, że jeśli posiadasz w domu naprawdę dużą ilość broni, a konkretnie powyżej 50 sztuk, do jej przechowywania musisz wydzielić osobne pomieszczenie. To specjalne lokum powinno być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia:

 • gaśnicę proszkową,
 • solidne drzwi antywłamaniowe,
 • okna zasłonięte metalową siatką lub wyposażone w szyby kuloodporne,
 • system antywłamaniowy,
 • urządzenie służące do przechwytywania pocisków w miejscu ładowania i rozładowywania broni.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Odpowiednie przechowywanie broni to nie tylko kwestia spełnienia określonych przepisów prawa, ale również bezpieczeństwo Twoje oraz bliskich. Dlatego bardzo ważne jest, aby do pomieszczenia lub szafy nie miały dostępu osoby niepowołane, a w szczególności dzieci. Nasze metalowe skrytki spełniają obowiązujące normy oraz zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów. Umożliwiają bezpieczne składowanie pistoletów, karabinów, amunicji oraz egzemplarzy zabytkowych. Skontaktuj się z działem handlowym w celu poznania szczegółów oferty i zamów odpowiedni schowek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *