W wielu branżach obowiązkowym wyposażeniem zakładów pracy są szafy ubraniowe. Przepisy BHP bardzo precyzyjnie określają zarówno wymiary, jak i konstrukcję takich mebli. Szafka powinna umożliwiać osobne przechowywanie rzeczy brudnych oraz czystych. Jednak to niejedyny wymóg, jakiemu muszą sprostać pracodawcy, wyposażając firmowe szatnie i przebieralnie w tego rodzaju sprzęt. Sprawdź, jakie wymiary powinna mieć szafa na ubrania w zakładzie pracy.

Szafy socjalne – zastosowanie, zalety, wyposażenie

Konieczność unormowania przepisów dotyczących wielkości szaf ubraniowych wynikała m.in. z powszechności ich zastosowania. Firmy zatrudniające coraz więcej pracowników, zobowiązane są do zapewnienia im odpowiednich warunków socjalnych. Jednym z obowiązków szefa jest zagwarantowanie przestrzeni do przebierania się i bezpiecznego przechowywania odzieży. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zajmujące niewiele miejsca metalowe szafy BHP, które wyróżniają się ergonomią użytkowania i wysoką trwałością. Do obowiązkowych elementów wyposażenia takiego mebla zaliczają się:

  • komory lub przegrody na odzież czystą i brudną,
  • uchwyty do wieszania ubrań (wieszaki lub drążki),
  • otwory wentylacyjne,
  • zamek umożliwiający bezpiecznie zamykanie szafki.

Jakie wymiary powinny mieć szafy na ubrania?

Zarówno wyposażenie, jak i rozmiar szaf BHP określają zapisy polskiej normy PN-75M-78111. Wskazują one również, że podstawowym tworzywem do budowy mebli pracowniczych jest stal. Jeśli chodzi o wymiary, szafa na ubrania musi odpowiadać następującym standardom:

  • wysokość: 1800 mm,
  • szerokość: 400 mm,
  • głębokość: 400 mm.

Gdzie zamówić szafy ubraniowe dla pracowników?

Powyższe normy to oczywiście minimalne wymiary, jakie musi mieć szafa ubraniowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by – dysponując miejscem i chcąc zapewnić pracownikom więcej komfortu – zamówić modele o większych gabarytach. Polecamy naszą ofertę – jako wieloletni dystrybutor i producent mebli socjalnych, zapewniamy szeroki wybór produktów z najwyższej jakości materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *