Wymiary szafek pracowniczych zgodnych z BHP – przepisy

Szeroka dziedzina bezpieczeństwa i higieny pracy określa zbiór zasad dotyczących właściwych warunków wykonywania obowiązków na wszystkich stanowiskach. Opisuje poszczególne czynności, które muszą zostać spełnione, aby przedsiębiorstwo mogło poprawnie funkcjonować. Wśród wielu aspektów, istotną funkcję pełnią pomieszczenia gospodarcze i socjalne, które musi zapewnić każdy pracodawca. Jak powinna być zagospodarowana prywatna przestrzeń pracownika? Jakie szafki spełniają wymogi BHP? Jakie mają wymiary i co w nich można zmieścić? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, w którym zamieściliśmy odpowiedzi na te i inne pytania. Sprawdź!

Miejsce przechowywania odzieży własnej i roboczej

Każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do przechowywania odzieży własnej oraz roboczej. Szatnia, podobnie jak każde inne pomieszczenie w pracy, powinna spełniać kilka, określonych poszczególnymi przepisami wymagań. Wysokość pomieszczenia przeznaczonego na przebieralnie musi przekraczać 2,5 m. Ponadto pracodawca ma obowiązek zapewnić osobne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. Każda szatnia powinna:

  • być ogrzewana, oświetlana oraz mieć sprawny system wentylacji;
  • zapewniać prawidłowe warunki ewakuacji;
  • znajdować się w budynku pracy lub sąsiadującym, gwarantującym kryte, wentylowane i ogrzewane przejście;
  • zawierać miejsca siedzące dla minimum 50% osób pracujących na najliczniejszej zmianie.

Ponadto BHP wyróżnia cztery rodzaje szatni: odzieży własnej pracowników, ubrań roboczych i ochronnych, podstawowe oraz przepustowe. Poszczególne pomieszczenia różnią się przeznaczeniem i znajdują zastosowanie w różnorodnych przedsiębiorstwach.

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia prawidłowych warunków przechowywania odzieży ochronnej oraz rzeczy i obuwia roboczego. W firmie poza szatnią przedsiębiorca może udostępnić pomieszczenie przystosowane do prania, odkażania, odpylania i suszenia odzieży ochronnej oraz rzeczy i obuwia roboczego. To, czy znajduje się ono w danym przedsiębiorstwie, zależy od wielu czynników. Najważniejszymi przesłankami do stworzenia odpowiedniej pralnio-suszarni są: zastosowanie ubrań i warunki ich użytkowania, rodzaj prac, możliwość występowania trujących lub zakaźnych materiałów w miejscu wykonywania obowiązków oraz stopień narażenia pracowników na zabrudzenie ciała i odzieży różnorodnymi substancjami szkodliwymi.

Wymiary szafek pracowniczych

W skład wyposażenia szatni wchodzą szafki na ubrania. Zgodnie z Polską Normą PN-75M-78711 powinny być wykonane z materiałów stalowych, a ich wymiary muszą wynosić: 1800 X 400 X 440 mm. (wysokość X szerokość X głębokość). Wśród wymogów dodatkowych znajduje się drążek poprzeczny, półka, wieszadła zamontowane na stałe na środku ścian oraz przegroda dzieląca szafkę na dwie części.

Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą szafek BHP, przystosowanych do przechowywania ubrań pracowniczych (https://www.budo-ex.pl/szafy-metalowe/szafy-bhp/). Spośród wielu propozycji, wybierz produkt najlepszy dla siebie i Twojej firmy.

Stalowe szafki BHP

Każde miejsce pracy powinno zagwarantować swoim pracownikom odpowiednie i wygodne miejsce do przechowywania odzieży i rzeczy osobistych. Jako producent mebli stalowych, oferujemy odpowiednie szafki pracownicze. Solidne konstrukcje metalowe, wysoka jakość wykonania i dbałość o każdy najmniejszy szczegół sprawiają, że z produktu można korzystać przez wiele lat. Proponujemy konstrukcje wyposażone w specjalne zamki lub kłódki. Wychodząc naprzeciw najbardziej wymagającym klientom, wprowadzamy do oferty coraz nowsze rozwiązania. Dużą popularnością cieszą się szafki na ubrania BHP wyposażone w specjalne otwory wentylacyjne na zewnątrz drzwi, dzięki którym mocno zabrudzona i intensywnie pachnąca odzież nie stanowi problemu w przechowywaniu.

Sprzedawane przez nas produkty są niezwykle trwałe oraz odporne na zniszczenia i zabrudzenia. Idealnie sprawdzą się w każdych warunkach pracy. Meble stalowe nie wchłaniają wilgoci, dzięki czemu nie odkształcają się, nie pęcznieją i nie butwieją. Już dziś sprawdź ofertę (https://www.budo-ex.pl) i wybierz najlepszą szafkę pracowniczą dostosowaną do Twojej firmy lub przedsiębiorstwa.

Avatar photo

About Budo-EX

Naszą specjalnością są meble metalowe, a podstawą naszej wiedzy eksperckiej jest wieloletnie doświadczenie w handlu i produkcji mebli stalowych do zastosowań specjalistycznych. Dostarczamy Państwu rozwiązania, które są trwałe, bezpieczne ergonomiczne i estetyczne. Odpowiedź na Państwa potrzeby i podążanie za stale zmieniającymi się trendami rynku jest naszą nieprzerywalną misją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.