Zalety malowania proszkowego szafek metalowych

Ze względu na ponadprzeciętną trwałość, spektakularny efekt oraz stosunkowo niewielki koszt, malowanie proszkowe stanowi jedną z najczęściej wybieranych metod zabezpieczania konstrukcji i wyrobów z metalu. Nie inaczej jest w przypadku szaf, stołów warsztatowych czy innych mebli ze stali. Technologia ta sprawdza się zarówno przy seryjnej produkcji, jak i podczas wytwarzania elementów jednostkowych i w niskich nakładach. Wszystko to sprawia, że malarnia proszkowa to coraz częściej spotykany element parku produkcyjnego zarówno dużych fabryk, jak i niewielkich zakładów produkcyjnych. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega malowanie proszkowe?

Bardzo często tę technikę określa się natryskiem „na sucho”. Polega ona na nanoszeniu na metalowe szafy, meble oraz inne wyroby sproszkowanej farby. Sam proces wykonywany jest pod wysokim ciśnieniem, co zapewnia precyzyjne i równomierne pokrycie całego elementu. Następnie, produkt musi zostać utwardzony w specjalnym piecu. Należy tu zaznaczyć, że ze względu na spore temperatury towarzyszące temu etapowi, proszkowe malowanie nie sprawdza się w przypadku tworzyw sztucznych, drewna czy innych materiałów wrażliwych na gorąco. Za to stanowi doskonałą formę zabezpieczania elementów metalowych.

Przed malowaniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, obejmujące odtłuszczenie oraz oczyszczenie. Jednocześnie, konstrukcje takie jak szafy metalowe należy zabezpieczyć przed korozją czy odpryskiwaniem. Podczas natryskiwania powłoki metodą elektrostatyczną, sucha farba natychmiast przylega do powierzchni, tworząc na niej zwartą i niezwykle odporną strukturę. Malowanie proszkowe jest bardzo popularne również z uwagi na fakt, że można do niego wykorzystywać różne rodzaje farb, w zależności od potrzeb i oczekiwanego efektu.

Jakie zalety ma malowanie proszkowe mebli i szaf ze stali?

Technologia malowania proszkowego szczególnie polecana jest producentom mebli metalowych, takich jak: szafy biurowe i warsztatowe, biurka i stoły robocze, sejfy, regały czy szafki kartotekowe. Jest to metoda uniwersalna i niezwykle trwała – suche farby są odporne na skrajnie wysokie temperatury – nawet do 100°C. Jednocześnie uzyskana w ten sposób powłoka dobrze znosi wilgoć, dzięki czemu malowane proszkowo konstrukcje z powodzeniem mogą być instalowane na zewnątrz.

Co jeszcze można zyskać?

Pozostałe korzyści, jakie daje malowanie mebli stalowych na sucho, to m.in.:

  • bardzo wysoka estetyka uzyskanych powierzchni – wykonana w ten sposób powłoka efektownie udekoruje każdy mebel,
  • szeroki wybór kolorów oraz odcieni farb (połysk, mat, pół-mat, metalik itp.),
  • możliwość stosowania farb epoksydowych, poliestrowych i poliestrowo-epoksydowych,
  • zapewnienie trwałej i wysokiej ochrony malowanych proszkowo elementów,
  • odporność na korozję, blaknięcie, rdzę, wilgoć, nagrzewanie,
  • różne grubości nanoszonych powłok – w zależności od indywidualnych potrzeb,
  • brak konieczności używania rozpuszczalników, czyniący malowanie proszkowe ekologicznym i przyjaznym dla otoczenia procesem.

Biorąc pod uwagę tak szeroki katalog zalet, nie dziwi fakt, że coraz więcej firm inwestuje w malarnie i lakiernie proszkowe. Tego typu powłoki doskonale sprawdzają się m.in. na felgach oraz innych częściach samochodowych. Z technologii suchego natrysku korzystają również producenci sprzętu AGD/RTV czy firmy z branży dekoracyjnej. Od lat wykorzystuje się ją przy produkcji mebli stalowych. Dzięki efektownej i trwałej powłoce prezentują się nowocześnie i efektownie, zyskując jednocześnie optymalne zabezpieczenie przed korozją, blaknięciem, wpływem wilgoci czy skrajnymi temperaturami.

Podsumowanie

Wysokiej klasy powłoki proszkowe w wielu kolorach charakteryzują bogatą gamę oferowanych przez nas szafek metalowych, które produkujemy dla szkół, hoteli, placówek medycznych, obiektów rekreacyjnych czy biur. Ze względu na niższy koszt malowania proszkowego w stosunku do standardowych technologii nanoszenia farb, nasze produkty dostępne są w przystępnych, atrakcyjnych cenach. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie do oferty – skontaktuj się z nami. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.