Jak dbać o meble metalowe?

Są funkcjonalne i wytrzymałe, dlatego świetnie zdają egzamin na hali produkcyjnej, w magazynie i garażu. Choć meble metalowe – bo o nich mowa – wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, nie oznacza to, że nie trzeba ich w odpowiedni sposób pielęgnować. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie garść praktycznych porad, dzięki którym zadbasz o swoje szafy, stoły i regały, wykonując ich bezpieczną, trwałą konserwację. Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się niezawodnością stalowych mebli warsztatowych i biurowych przez długie lata.

Meble ze stali – najważniejsze zasady ich pielęgnacji

Podobnie jak drewno, płyta wiórowa czy tworzywa sztuczne, również metal doskonale nadaje się do produkcji stołów, krzeseł, szaf czy regałów. Wyroby tego rodzaju znajdują zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach użytkowych, handlowych czy w przydomowych warsztatach. Aby – niezależnie od lokalizacji i przeznaczenia – cieszyły oko i służyły swoim właścicielom przez wiele sezonów, konieczne jest przestrzeganie kliku kluczowych zasad ich właściwego utrzymania. Najważniejsze z nich to:

  • stosowanie odpowiednich środków czyszczących i konserwujących,
  • użytkowanie mebli metalowych zgodnie z ich przeznaczeniem,
  • unikanie stawiania przedmiotów o ostrych krawędziach,
  • okresowe odnawianie powłoki lakierniczej,
  • unikanie wilgoci, będącej największym wrogiem metalowych elementów.

Wybieraj delikatne preparaty czyszczące

Idealnym środkiem do pielęgnacji mebli ze stali lub innego metalu są łagodne detergenty, bez zawartości agresywnych chemicznie substancji. Kurz możesz usunąć również wilgotną ściereczką, bez konieczności używania żadnych środków czyszczących lub zebrać go z płaskich powierzchni za pomocą odkurzacza wyposażonego w miękką szczotkę. Taka pielęgnacja w zupełności wystarczy, by pozbyć się codziennych zabrudzeń. Detergenty stosuj jedynie w przypadku uciążliwych zanieczyszczeń, takich jak smary czy oleje.

Używaj mebli zgodnie z ich przeznaczeniem

Trwałość, z jaką utożsamiana jest stal, powoduje, że wiele osób przestaje zwracać uwagę na kluczowe zasady bezpiecznego użytkowania mebli w biurze lub warsztacie. Takie postępowanie to najkrótsza droga do zniszczenia szafy czy stołu przez korozję lub inne czynniki. Częstym błędem jest narażanie ich na działanie wilgoci. Nóżki szafek nigdy nie powinny być ustawione na mokrym podłożu. Unikaj również rozlewania płynów na blatach oraz półkach, a także przechowywania w nich produktów posiadających w składzie substancje żrące.

Nie rysuj powierzchni!

Stawianie ostrych przedmiotów na metalowych regałach czy blatach nie jest dobrym pomysłem. Na takich powierzchniach łatwo tworzą się rysy, które następnie trudno usunąć. Właśnie dlatego, zanim położysz na stalowej półce narzędzia o ostrych krawędziach lub metalowe części samochodowe, upewnij się, że artykuły te nie będą rysować wierzchniej warstwy.

Od czasu do czasu wykonaj konserwację

Stosowane we współczesnych meblach stalowych powłoki ochronne mają opinie trwałych, jednak regularne, intensywne użytkowanie może pozostawiać ślady nawet na najlepszych wyrobach. Z tego względu, warto, abyś zaopatrzył się w specjalny środek do konserwacji, co jakiś czas odnawiając ich strukturę. Pozwoli to nie tylko ukryć ślady użytkowania, ale także sprawi, że Twoje meble będą bardziej wytrzymałe.

Meble metalowe – niezawodna konstrukcja i uniwersalny charakter

Właściwie utrzymane meble ze stali lub innego metalu będą spełniać swoje zadania warsztatowe, biurowe lub magazynowe przez długie lata. Wysoka jakość wykonania, ponadczasowy charakter oraz nieograniczone możliwości aranżacyjne czynią meble stalowe idealną propozycją do pomieszczeń, gdzie liczą się szybka i wygodna organizacja pracy, funkcjonalność i wytrzymałość na trudy eksploatacji. Przestrzeganie wymienionych powyżej zasad pielęgnacji, pozwoli znacznie przedłużyć żywotność szafek, biurek oraz regałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.